2005-06 Winners

TCEA Multimedia
“3 Little Pigs Revolutions”
2nd Place
Paul Vela

TCEA Animation
“Telling Barbie Goodbye”
2nd Place
Theresa Perez
Vanessa Hinojosa

TCEA Robotics Division II
Arena Contest
“Aftermath Disaster Recovery”
3rd Place Tie
Meghan Guzman
Samantha Garcia
Sarah Carcano
Courtney Moreno
Eva Reyes
Cheyenne Rios

Regional Science Bowl
Hydrogen Fuel Cell
6th Place
Theresa Perez
Vanessa Hinojosa
Marshal Roma
Linda Guzman
Roosevelt Munoz

2004-05 WInners

ECISD Multimedia
“The Quest”         “The Lost Tomb”
  1st Place                 2nd Place
   Paul Vela          Meghan Guzman
Michael Garcia    Sarah Carcano

TAET Multimedia
“The Lost Tomb”
1st Place
Meghan Guzman
Sarah Carcano

TCEA Multimedia
“The Lost Tomb”
3rd Place
Meghan Guzman
Sarah Carcano

TCEA Animation
“Buck Fever”
3rd Place
Blaze Walker
Marshal Roma

TCEA Robotics Division II

Arena Contest

"Ping Pong Virus"


12th Place

Rita Caltabiano

Nadia Salazar

Jaclyn Martinez

Juana Molina

Cecilia Fonseca

Odessa Rios

2003-04 WInners

TCEA Robotics Division II
Arena Contest
"Save Our Satellite"

  12th  Place            18th  Place

Ezequiel Salce         Jennifer Zamora

Daniel Hernandez    Anna Caltabiano

Steven Garza             Melissa Gonzalez

Gilberto Lopez        Roland Herrera

Samuel Hernandez   Geoffrey Waters

2002-03 Winners

TCEA Robotics Division II
Arena Contest
“Sweep The Room”

1st Place             12th Place

Nicholas Roma         Victoria Garza

Brandon Guerra        Elizabeth Gonzalez

Aaron Garcia           Arturo Cruz

John Pena                Joshua Alvarez

Michael Hernandez     Armando Alfaro

2001-02 Winners

TCEA Robotics Division II
Arena Contest
“Follow The Line” 

   8th Place             12th Place

Casey Skaugen    Nicholas Garza
Marc Guzman       Adrian Alfaro
Elia Molina       Daniel Hinojosa

Aaron Gonzalez     Julian Rendon

Sarah Yzaguirre     Olga Balderas

2000-2001 Winners

TCEA Robotics Division II

Arena Contest
“Push The Can”


5th Place

Asa Cozad

Gustavo Carrizales

Daniel Pena

Daniel Lucio

Eugenio Vela

TAFT Multimedia Constest

“Super Dude”

1st Place

Gustavo Carrizales

Daniel Lucio

 

 

TCEA Video Festival

“Memorial Day”

1st Place

Julian Rendon

Nicholas Garza

1999-2000 Winners

TCEA Multimedia Contest

"The Hen In The Den"

3rd Place

Eloy Balderas

Nondiscrimination Statement:
It is the policy of Edinburg CISD not to discriminate on the basis of sex, age, handicap, religion, race, color, or national origin in its educational programs.
Es poliza del Distrito Escolar de Edinburg el no discriminar por razones con base en sexo, edad, religion, raza, color origen nacional, ni discapacidad dentro de sus programas educacionales.

Terms Of Use |Login
Privacy Statement