|  Login
2008-09 Robotics

2008 Javelina Robotics
$9000.00

Student Scholarships
3rd Place Overall
1st Place Marketing/Table Display

Andrew Alvarez
Stephen Bazan
Gerardo De La Garza
Marco Cavazos
Tyler Scott
Sarai Pesina
Natajah Garcia
Ashley Alfaro
Tania Sanhez

 

TCEA Robotics Division II

Inventions Contest Regional

"Toxobot"

1st Place

Tyler Scott

Sarai Pesina

Natajah Garcia

Ashley Alfaro

Ana Pesina

 

TCEA Robotics Division II

Inventions Contest Regional

"RoboMower"

2nd Place

Derek Garcia

Benjamin Silva

Cynthia Perez

JJ Munoz

Bobby Cerda

Chase Mitchell

Corbin Waters

TCEA Robotics Division II

Arena Contest Regional

"3rd Place"

Andrew Alvarez

Stephen Bazan

Gerardo De La Garza

Nathaniel Magallan

Marco Cavazos

 

TCEA Robotics Division II

Arena Contest Regional

Honorable Mention

Carlos Gutierrez

Abraham Garcia

Justin Ramirez

Aron Garcia

 

 

TCEA Robotics Division II

Inventions Contest State

"Toxobot"

19th Place

Tyler Scott

Sarai Pesina

Natajah Garcia

Ashley Alfaro

Ana Pesina

 

TCEA Robotics Division II

Inventions Contest State

"RoboMower"

17th Place

Derek Garcia

Benjamin Silva

Cynthia Perez

JJ Munoz

Bobby Cerda

2008-09 Winners

TLA Animations
"Animal Farm"
1st  Place Highs School
Tomas Garza

 TLA B W Photo

"Old School"

Honorable Mention

Tania Sanchez

 

TLA Color Photo

"Climbing My Way to the Top"

Honorable Mention

Matthew Salinas

 

TLA Color Photo

"Walk The Line"

1st Place

Amanda Salinas

 

TLA Color Photo

"Natural Disaster"

Honorable Mention

Catrina De La Cruz

 

TLA Graphics

"Recycle Don't Dump"

3rd Place

Jon Tijerina

 

TLA Graphics

Help Save the Earth

3rd Place

Sarai Pesina

 

TLA Graphics

"The World Without Toxic Waste"

2nd Place

Sarai Pesina

 

TLA Graphics

"Stop Cyberbullying"

Honorable Mention

Edelmiro Sosa

 

TLA Multimedia Group

"Toxobot INC"

Honorable Mention

Tyler Scott

Stephen Bazan

Marco Cavazos

Sarai Pesina

Natajah Garcia

Ashley Alfaro

 

TLA Video Group

"Backyard Skaten"

2nd Place

Roberto De Leon

Randy Lazo

2007-08 Winners

TLA Animation
Dare Devils
4th Place
Steven Bazan

TLA Mulitimedia
Say Boo To Drugs
1st Place
Tyler Scott

TCEA Robotics Division II
Inventions Contest
"LIFE"
9th Place
Marcos 'Geo' Salinas
Brandon Salinas
Onelisa Garza
Laryssa Guerra
Liana Flores

 

TCEA Robotics Division II

Arena Contest

22th Place

Klarissa Cantu

Krystianna Guerra

Joaquin Garcia

Andres Guerra

Stephanie Espino

2006-07 Winners

TLA Multimedia
"Football 101"
1st Place
Chon Guzman 

TLA Multimedia Hyperlink

"Girls Rule"
1st Place

Flores, Lianna

Guerra, Kristianna

 

TLA Multimedia Hyperlink

Fashion Tips

2nd Place

Cantu, Klarissa

Guerra, Laryssa

 

TLA Multimedia

"Hitting it Out of the Park"

Honorable Mention

Garza, Sammy

 

TLA Animation

"Telling Barbie Goodbye"

Honorable Mention

Theresa Perez

Vanessa Hinojosa

 

TLA Animation

"Buck Fever II"

Honorable Mention

Marshal Roma

Michael De Los Santos

 

TLA Black White Photo

"Adopt Me Please"

1st  High School

Gonzalez, Elizabeth

 

TLA Color Photo

'Place From My Past"

2nd High School

Gonzalez, Elizabeth

 

TLA Digital Photo

"Tranquility"

2nd High School

Gonzalez, Elizabeth

 

TCEA Multimedia

"Pyro Technologies"

1st Place

Christian Cortez

Jorge Balderas

Eva Salinas

Adriana Rubio

Ashley Beltran

2006-07 Robotics

TCEA Robotics Division II
Inventions Contest
“Pyro Extinguisher”
3rd Place
Christian Cortez
Jorge Balderas
Adriana Rubio
Eva Salinas
Ashley Beltran

TCEA Robotics Division II

Arena Contest

“Aftermath Disaster Recovery”

20th Place

Theresa Perez

Vanessa Hinojosa

Marshal Roma

Ruben Cavasos

Susana Aleman

 

Regional Science Bowl

“Hydrogen Fuel Cell”

6th Place

Theresa Perez

Vanessa Hinojosa

Marshal Roma

Gaberial Yanez

Christian Cortez

Vanessa Hinojosa